Trening mentalny

Trening mentalny

Autor: Machiej Behnke, Karolina Chlebosz, Magdalena Kaczmarek
Stron: 366 / Oprawa: miękka, skrzydełka
Format:165x235 mm
ISBN:978-83-64709-11-1

Wyjątkowy na polskim rynku praktyczny podręcznik psychologii sportu − dla trenerów, zawodników, a przede wszystkim psychologów sportowych.

cena: 45,00 zł

 

dodatki


trening mentalny 4

 

Zapowiedź książki podczas Kongresu Psychologii Sportu (17 marca 2017), gdzie dwoje autorów (Maciej Gehnke i Karolina Chlebosz) prowadziło warsztaty dla trenerów, zawodników i psychologów. 

 

Przedmowa do książki autorstwa Wojciecha Herry

Zakładając wiele lat temu Instytut Psychologii Sportu, moim marzeniem była popularyzacja w Polsce zagadnień związanych z wykorzystywaniem treningu mentalnego w drodze po mistrzostwo.

Początki nie były łatwe. Pozyskanie zainteresowania zawodników, trenerów czy działaczy sportowych zagadnieniami z zakresu psychologii sportu graniczyło z cudem. Jednak z każdym rokiem świadomość wpływu głowy na wynik sportowy rosła. A wraz z nią potrzeba rozwoju kompetencji w zakresie wykorzystywania potęgi umysłu w zarządzaniu motywacją treningową i mobilizacją startową. Z biegiem czasu zgłaszali się do mnie kolejni trenerzy, zawodnicy czy rodzice młodych sportowców z prośbą o wsparcie w zakresie przygotowania mentalnego.

Dziś nasz profil facebookowy psychologiasportu.pl gromadzi prawie sto tysięcy zaangażowanych fanów. W organizowanym przez nas Kongresie Psychologii Sportu uczestniczą setki osób zainteresowanych zgłębianiem wiedzy z zakresu treningu mentalnego. I pomimo że są to niebywałe sukcesy, to do pełnej satysfakcji brakowało jeszcze jednego elementu – publikacji.

Od początku istnienia instytutu najczęściej otrzymywanym przeze mnie zapytaniem jest prośba o polecenie lektury, która w praktyczny sposób przeprowadzi czytelnika przez techniki i ćwiczenia służące wzmocnieniu siły psychicznej zawodników i zespołów. Z dużym żalem odsyłałem w takich chwilach do publikacji anglojęzycznych lub wydanych w Polsce książek zagranicznych autorów.

I w tej chwili trzymasz w rękach książkę, która zmienia ten stan rzeczy. Nie tylko jest wydana w Polsce, ale przede wszystkim napisana przez fantastycznych ludzi. Karolina, Magdalena i Maciej dokonali w tej książce prawie niemożliwego. Połączyli w spójną całość perspektywę naukową, opartą na dowodach, z praktycznym zastosowaniem wynikającym z doświadczenia. W ten sposób książka ta jest doskonałą pożywką dla tych, którzy szukają teorii i chcą poznać prawa rządzące motywacją, koncentracją czy optymalizacją pobudzenia. Jest też wyśmienitym przewodnikiem dla tych, którzy szukają praktycznych ćwiczeń, technik, sposobów pracy nad własnym rozwojem czy wsparcia prowadzonych przez siebie zawodników.

I co najważniejsze, książka jest napisana w naszym ujęciu kulturowym. Tym samym każdy z przedstawionych przykładów pozbawiony jest ucieczki w wymówkę pod tytułem „u nas jest inaczej”, „tak to może jest w Ameryce, ale u nas się to nie sprawdzi”. A to czyni książkę jeszcze bardziej praktyczną.

A skoro o praktyce mowa, to znajdująca się na końcu książki propozycja rocznego planu treningu mentalnego jest niezwykle inspirującym i motywującym poradnikiem dotyczącym wykorzystania metod opisanych w książce w różnych okresach treningowych i startowych.

Ja dziś prowadzę głównie zawodników będących reprezentantami kraju. Bycie w kadrze oznacza spędzanie około 250 dni w roku na zgrupowaniach i zawodach, przez co nie możemy pracować ze sobą w 100 proc. bezpośrednio. Tym samym często moi zawodnicy otrzymują ode mnie zadania do pracy własnej. Cieszę się z tej książki, bo wiem, że będzie ona dla mnie bardzo pomocna. Przekazując ją zawodnikowi, szybciej wejdziemy na wspólny poziom komunikacji, co przyśpieszy osiąganie sukcesów.

Bardzo się cieszę, że Karolina, Magdalena i Maciej podjęli wysiłek opracowania i napisania tej pozycji. Ale jeszcze bardziej się cieszę, że ty trzymasz ją teraz w dłoniach. Bo to jest dowód na to, że liczba osób poszukujących możliwości zbudowania przewagi na bazie siły umysłu rośnie. A dzięki temu psychologia sportu wychodzi z gabinetów i wchodzi do szatni, na stadiony czy hale sportowe, bo w końcu tam jest jej miejsce.

Wdrażaj w życie metody opisane w książce i ciesz się rozwojem prowadzącym na szczyt.

Polecam.

Wojciech Herra
psychologiasportu.pl

 

spis treści


trening mentalny 2

 

Premiera książki i spotkanie z autorami: 18 kwietnia, Poznań. Czytaj więcej TUAJ.

SPIS TREŚCI

PRZEDMOWA
WOJCIECH HERRA

PRZEDMOWA 
AUTORZY

WSTĘP

 

Część I TEORIA

Rozdział 1.1. 
Trening mentalny

Rozdział 1.2. 
Rozwój umiejętności mentalnych i możliwości umysłu

Rozdział 1.3.
Trening mentalny w sporcie

Rozdział 1.4.
Perspektywa zawodnika – praca własna

Rozdział 1.5.
Perspektywa psychologa sportu.

Rozdział 1.6.
Współpraca trener, zawodnik, psycholog 

Rozdział 1.7.
Trening mentalny vs rozwój kariery zawodnika

 

Część II PRAKTYKA

Test wstępny

Rozdział 2.1. 
Postawa sportowa

2.1.1. Wiara sportowa

Rozdział 2.2. 
Motywacja

Rozdział 2.3. 
Umiejętności społeczne

Rozdział 2.4.
Wyznaczanie celów

Rozdział 2.5.
Mowa wewnętrzna

Rozdział 2.6.
Trening wyobrażeniowy 

Rozdział 2.7.
Kontrola emocji

2.7.1. Poziom pobudzenia
2.7.2. Relaksacja
2.7.3. Lęk startowy
2.7.4. Flow

Rozdział 2.8.
Koncentracja uwagi

Rozdział 2.9.
Propozycja rocznego planu treningu mentalnego

 

LITERATURA

O AUTORACH

 

o autorach


TRENING MENTALNY 1

 

Premiera książki i spotkanie z autorami: 18 kwietnia, Poznań. Czytaj więcej TUAJ.

 

maciej behnke zdjecieMaciej Behnke

Były pływak, obecnie tancerz. Mistrz Świata w Tańcu Ludowym z 2015 roku. Jest trenerem przygotowania fizycznego i mentalnego. Doktorant w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Psychologów Sportu (ENYSSP).

 

 

  

602 karolina chleboszKarolina Chlebosz

Absolwentka psychologii oraz wychowania fizycznego, doktorantka AWF w Poznaniu, stypendystka GerlevIdreatshojskole w Danii oraz Universidade Tecnica de Lisboa w Portugalii. Amatorsko uprawia bieganie długodystansowe. Członkini Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Psychologów Sportu (ENYSSP).

 

 

   

602 magdalena kaczmarek

Magdalena Kaczmarek (Kemnitz)

Jest Akredytowanym Psychologiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, magistrem psychologii i studiów podyplomowych Psychologia Sportu i Akademia Trenera. Założycielka i główny psycholog Strefy Psychologii Sportu. Wybitna sportsmenka. Przez wiele lat była w wioślarskiej kadrze narodowej, a w roku 2004 reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.
Posłuchaj wywiadu z Magdaleną Kaczmarek Głowy na starcie nie zostawisz.

 

  

 

 

 

 

o książce


trening mentalny 3

 

Wyjątkowy na polskim rynku praktyczny podręcznik psychologii sportu dla trenerów, zawodników, a przede wszystkim − psychologów sportowych. 


Największą zaletą i tym, co odróżnia książkę na tle innych publikacji, jest jej praktyczny aspekt. "Trening mentalny" skoncentrowany jest na technikach. Książka zawiera blisko 120 ćwiczeń, dzięki którym można pracować nad wieloma cechami:

Postawa i wiara sportowa, motywacja, umiejętności społeczne, wyznaczanie celów, mowa wewnętrzna, koncentracja uwagi, trening wyobrażeniowy, kontrola emocji (pobudzenie, relaksacja, lęk startowy, flow).

Książka zawiera wskazówki do pracy w relacji trener-zawodnik. Autorzy proponują również unikatowe rozwiązania, dotychczas nie publikowane w polskojęzycznej literaturze: szczegółowy roczny plan treningu mentalnego oraz wytyczne do realizacji treningu mentalnego w czasie całej kariery zawodnika.

Autorzy dokonali w tej książce prawie niemożliwego. Połączyli w spójną całość perspektywę naukową, opartą na dowodach, z praktycznym zastosowaniem wynikającym z doświadczenia.
Wojciech Herra
psychologiasportu.pl

Publikacja okraszona jest kilkunastoma opowieściami polskich trenerów i sportowców. Każda z historii przedstawia konkretną sytuację, w której aspekty psychologiczne miały decydujące znaczenie dla wyniku sportowego. Swoje historie przedstawiają m.in.:

Piotr Bętkowski, ultramaratończyk, organizator cyklu biegów CITY TRAIL.
Olga Chmielewska, wicemistrzyni świata, mistrzyni Europy i multimedalistka mistrzostw Polski w karate shotokan.
Bogumił Głuszkowski, sportowiec, triathlonista, trener i coach, twórca i właściciel poznańskiego klubu sportowego CITYZEN.
Marcin Kamiński, piłkarz VfB Stuttgart, dwukrotny zdobywca tytułu mistrza Polski z Lechem Poznań.
Tomasz Kryk, od 2009 roku trener kadry olimpijskiej kobiet w kajakarstwie.
Natalia Madaj, wioślarka, złota medalistka igrzysk olimpijskich w Rio 2016.
Ewelina Matuła, mistrzyni Polski w biegach górskich na dystansie długim 2015, brązowa medalistka akademickich mistrzostw Europy w wioślarstwie.
Anna Mądrzak, reprezentantka Polski w pływaniu synchronicznym.
Monika Sadowy-Naumienia, najbardziej utytułowany sportowiec w historii polskiego spadochroniarstwa sportowego.
Anna Witczak, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w żeglarstwie.

Posłuchaj wywiadu ze współautorką Magdaleną Kaczmarek Głowy na starcie nie zostawisz.

Partnerzy


psychologiasportu-logo 1         logo bieganiepl gif

logo z bike                logo MST krzywe