Rowerem przez mrozy Jakucji

Rowerem przez mrozy Jakucji

Autor: Krzysztof Suchowierski
Stron: 266 / Oprawa: miękka, skrzydełka
Format:148x210 mm
ISBN: 978-83-64709-06-7

Jedna z najtrudniejszych wypraw w historii polskiego polarnictwa. 3700 km w temperaturach dochodzących do minus 55 st.C.

cena: 27,00 zł

dodatki

rowerem-przez-mrozy-jakucji-krzysztof-suchowierski

 

Film z wyprawy

 

Film z konferencji prasowej przed wyprawąPierwszy wywiad zaraz po powrocie z wyprawy

 


polecają

rowerem-przez-mrozy-jakucji-krzysztof-suchowierski

 

Świetna książka, której bohaterowie po raz kolejny udowadniają, że niemożliwe staje się możliwe.

Trzech młodych mężczyzn, a wśród nich, autor książki, postanowili dokonać niemożliwego, jako pierwsi przejechali rowerem Jakucję i to zimą. Czytając kolejne strony o codziennych zmaganiach z zimnem, własnym ciałem, które na mrozie niejednokrotnie odmawia posłuszeństwa, w końcu rowerem, który w niskich temperaturach też płatał nie zawsze zabawne figle, możemy przekonać się jak wiele znaczy sama droga do celu i jak ważna jest motywacja. Postawa Krzysztofa Suchowierskiego i jego przygody z pewnością przekonają czytelników, że naprawdę niewiele trzeba, aby spełniać własne marzenia.

Polecam książkę wszystkim zapalonym podróżnikom, a szczególnie tym osobom, które dopiero marzą o tym, aby wyruszyć w nieznane. Ta książka z pewnością zachęci Was do działania! 
Marek Kamiński

 

Okazuje się, że nawet prosty jezyk potrafi wciągnąć do bliższego poznania Syberii.
Jacek Pałkiewicz


Jedno z ciekawszych zimowych przedsięwzięć ostatnich lat. Przygoda, przyjaźń, niezwykła ludzka serdeczność i życzliwość, siarczyste mrozy, niezwykła przyroda Syberii. Zaparzcie herbatę i zatopcie się w lekturę.
Norbert Pokorski

 

Gen który ciągnie cię w stronę przygody musisz mieć w sobie. Jeżeli go masz, nie przeszkodzi ci brak pieniędzy, przeciwności losu czy sprzeciw najbliższych. Krzysztof Suchowierski, podróżnik z Białegostoku, ma to coś, co pcha go ciągle w stronę nieznanego. Na rowerze przemierzył już kawał Syberii, ale gdy zaproponowano mu pokonanie jej części zimą, zastanawiał się nadzwyczajnie krótko. Ten niesamowity wyczyn nie jest tylko ekstremalnym wyzwaniem podróżniczo-sportowym. To hołd złożony polskim sybirakom, zesłanym w ten region przez totalitarny reżim. Jest to podróż drogami ich tułaczki, przez miejscowości w których żyli, pracowali i rozsławiali nasz kraj.
Książkę tę połknąłem praktycznie w dwa wieczory. Zafascynowała mnie i wciągnęła. Teraz na przykład już wiem jak wygląda zimnik po przejściu purgi. Znam też sposób na wymianę dętki na 40 stopniowym mrozie.
Michał Brzozowski - szef serwisu polskanarowery.pl

 

o autorze

rowerem-przez-mrozy-jakucji-krzysztof-suchowierski

 

 

krzysztof Suchowierski

Krzysztof Suchowierski

 

Rocznik 1985. Mieszka w Białymstoku.

Z wykształcenia ratownik medyczny. Z zamiłowania - podróżnik.

W Rwandzie, Armenii i Gruzji uczył miejscowych nauczycieli w szkołach jak profesjonalnie udzielać pierwszej pomocy. W 2013 roku wyruszył latem z rodzinnego miasta do Białegostoku na Syberii. Pokonał na rowerze blisko dziewięć tysięcy kilometrów.

Zimą 2014 roku odbył podróż życia - przejechał rowerem z południa na północ rosyjską republikę Sacha Jakucja. Za tę wyprawę został wyróżniony na Kolosach w kategorii wyczyn roku. Książka, debiut, opisuje tę właśnie ekspedycję.

(fot. Foto-Szymborski Białystok)

 

 

 

 

 

 

 

 

  

o książce

rowerem-przez-mrozy-jakucji-krzysztof-suchowierski

 

Krzysztof Suchowierski wraz z dwoma rosyjskimi przyjaciółmi przejechał Jakucję z południa na północ. Pokonali 3700 kilometrów. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dokonali tego jadąc na rowerach i... zimą!

Najniższe odnotowane przez nich temperatury dochodziły do minus 55 stopni Celsjusza!

Wyprawa rozpoczęła się w lutym 2014 roku z miejscowości Nieriungri. Potem były setki kilometrów dziurawego, słabo odśnieżonego asfaltu, a w końcu zimnik - droga utworzona na zamarzniętej rzece.

Ta wyprawa to niewyobrażalny mróz, na którym pękają rowerowe dętki i nie ma ich jak wymienić. Spanie pod gołym niebem. Spotkania z pasterzami reniferów. Zadymki śnieżne i dziesiątki kilometrów, przez które rowery trzeba pchać, bo teren nie pozwala jechać. Wysiłek, odwaga, wytrwałość, zwątpienie, nadzieja i przyjaźń.

Krzysztof Suchowierski wraz z towarzyszami nie tylko podjęli się sportowej ekspedycji - dokonać niemożliwego, przejechać Jakucję zimą na rowerach. Swoją ekspedycją chcieli upamiętnić zesłanych do Jakucji łagierników.

Odwiedzali miejsca dawnych obozów, a młodzieży w szkołach na licznych prelekcjach opowiadali o czasach gułagu.

Książka zawiera dodatkowo dwa szkice.
Jeden o historii i kulturze Jakucji − napisany przez Michała Książka, reportażystę, etnografa, autora książki "Jakuck. Słownik miejsca".
Drugi szkic traktuje o historii zsyłek Polaków na Syberię − autorem jest Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Na zewnątrz jest ciemno i cicho. Nawet szczekania psów nie słychać. Jest minus 48 stopni Celsjusza. Przy każdym oddechu czujesz, że wciągasz w siebie chłód. Powietrze szczypie w płuca. W Polsce mróz odczuwamy na skórze. Tu mróz atakuje od środka.
Fragment książki


Więcej o wyprawie można przeczytać w portalu Forum Extremum

 

Patroni medialni książki

 Rowertour nowe logo internet       muzeum       peron4pl-logo1

 logo FE rgb 72dpi 500px          logo-kolosy-j       logo poludnik zero