Bieganie metodą Danielsa. Nowe wydanie

Bieganie metodą Danielsa. Nowe wydanie

Autor: Jack Daniels
Stron: 350 / Oprawa: miękka, skrzydełka
Format:165x235 mm

Książka, która zrewolucjonizowała amatorskie podejście do treningu. Od lat uważana na świecie za najlepszy podręcznik treningowy dla biegaczy na różnym poziomie zaawansowania, na dystansach od 800 metrów do maratonu.

Cena okładkowa 49 zł.

cena: 40,00 zł

 

dodatki

luzerna bartosz-olszewski
fot. © Philipp Schmidli / Neue Luzerner Zeitung

 

Gdy polecam ludziom książkę o bieganiu, to polecam właśnie Danielsa - Bartosz Olszewski.

 


Na okładce książki ─ Bartosz Olszewski, biegacz-amator, z życiówką w maratonie: 2:25:16 (Leipzig Marathon 2015), biegowy zwycięzca Wings for Life World Run 2017.


Na zdjęciu ─ wygrywa Swiss City Marathon w Lucernie (2013)
Trenuje metodą Danielsa


Nie pamiętam dokładnie, jak trafiłem na Danielsa. Gdzieś wyczytałem, że to jest prawdziwy trening, poukładany od A do B. Ludzie polecali tę książkę na rozmaitych forach. Postanowiłem ją kupić i przeczytać. Przyznam, że to był strzał w dziesiątkę. Do dziś, gdy polecam ludziom książkę o bieganiu, to polecam właśnie Danielsa.

Przeczytaj cały wywiad z Bartoszem Olszewskim: Tempo jest w oddechu.

 

 

spis treści

spis-t

 

Spis treści

 

Przedmowa

Słowo wstępne

Podziękowania

1. Składowe sukcesu

2. Zasady treningu i technika biegania

3. Profile aerobowe i treningowe

4. Trening i intensywność

5. Wartości VDOT

6. Sezon treningowy

7. Trening dla zdrowia

8. Trening wysokościowy

9. 800 metrów

10. 1500-3000 metrów

11. 5000-10000 metrów

12. Przełaje

13. Półmaraton

14. Maraton

15. Przerwy treningowe i trening uzupełniający

Dodatek A: Procedura testu profilu aerobowego

Dodatek B: : Czasy na różnych dystansach w tym samym tempie

Dodatek C: Konwersja czasu i tempa

Dodatek D: Treningi wysokoobciążeniowe

Indeks

O autorze

 

 


autor

jack daniels z rodzina
Jack Daniels z rodziną (fot. Human Kinetics)

 

Autor

Jack Tupper Daniels urodził się w 1933 roku w Detroit, w stanie Michigan.

Amerykański magazyn Runner’s World uznał go za najlepszego trenera biegania na świecie.

Ma ponad 50 lat doświadczenia w trenowaniu wielu najlepszych na świecie długodystansowców, takich jak Jim Ryun, Penny Werthner, Ken Martin, Jerry Lawson, Alicia Shay, Peter Gilmore, Lisa Martin, Magdalena Lewy-Boulet czy Janet Cherobon-Bawcom. Spod jego ręki wyszło 30 indywidualnych mistrzów USA na różnych dystansach.

Dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym (1956, 1960). Pierwszy z medali zdobył w pięć miesięcy po tym, jak nauczył się jeździć konno.

Od roku 1997 Jack Daniels jest doradcą narodowego trenera w biegach dla programu Leukemia/Lymphoma Society’s Team in Training , który co roku przygotowuje do startów tysiące maratończyków. Miał tez przyjemność trenować członków Nike Farm Team oraz Chasquis, grupę peruwiańskich maratończyków. Jack Daniels trenuje również rozlicznych biegaczy poprzez internet ─ swoją stronę internetową runsmartproject.com

Daniels odnotował na swoim koncie lata studiów i badań dotyczących biegów długodystansowych, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Szwecji. Posiada tytuł doktora fizjologii ruchu na Uniwersytecie Stanowym Winconsin w Madison. Studiował również fizjologię wysiłku w Królewskim Centralnym Instytucie Gimnastyki w Sztokholmie, gdzie jego promotorem był Per-Olaf Åstrand.

Poza wszystkim zawodowymi osiągnięciami, Daniels najbardziej dumy jest ze swoich dwóch córek i małżeństwa z Nancy Daniels.

 

Przeczytaj wywiad z Jackiem Danielsem: Definiuję nietypowo.

Przeczytaj wywiad z Jackiem Danielsem na łamach magazynu Bieganie: VDOT. Liczba Boga.


o książce

maraton2

 

"Bieganie metodą Danielsa" to książka, która przeorała świadomość treningową polskich biegaczy.

Gdy się ukazała w 2010 roku, na księgarskich półkach, powszechnie dostępna, była tylko jedna publikacja traktująca o treningu biegowym. Książka polskiego lekkoatlety, maratończyka, Jerzego Skarżyńskiego, prezentowała autorski program oparty na tzw. polskiej szkole biegowej. Na tej lekturze wychowało się całe pokolenie polskich biegaczy.

"Bieganie metodą Danielsa" prezentuje całokowicie odmienne podejście, tzw. amerykańską szkołę biegową. 

Prawie 10 000 egzemplarzy sprzedanych w ciągu 4 lat pozwala stwierdzić, że nie ma w Polsce biegacza traktującego trening poważnie, który nie zetknął się z koncepcją Jacka Danielsa.

Jeśli chcesz się rozwijać, biegać szybciej, osiągać coraz lepsze rezultaty, konkurować z najlepszymi, jeśli poważnie traktujesz bieganie, tę książkę powinieneś przeczytać.

 

Gdy polecam ludziom książkę o bieganiu, to polecam właśnie Danielsa. (...) Jeśli ktoś chce rzeczywiście trenować bieganie, to nie może lepiej trafić. (...) To dla mnie taka mała encyklopedia treningu.
Mówi Bartosz Olszewski, jeden z czołowych polskich biegaczy-amatorów, z życiówką w maratonie 2:26.

Najlepsza książka o treningu biegowym na świcie.
„Runner’s World” - największy amerykański magazyn biegowy. „Runner’s World” przyznał także autorowi tytuł: The World’s Best Coach.

Nowa biblia.
Magdalena Ostrowska-Dołęgowska, portal napieraj.pl

To konkretna ścieżka rozwoju sportowego zamiast kompletnej improwizacji.
Wojciech Staszewski, portal polskabiega.pl

Gdyby cały istniejący biegowy trening sprowadzić do matematycznych wzorów i gdyby poprosić 10 najtęższych umysłów o to, by wskazały jeden jedyny wskaźnik, który od tej chwili ma stać się podstawą wszelkiego treningu, to bez żadnej wątpliwości odpowiedź byłaby jednomyślna: VDOT.
Marek Tronina, magazyn Bieganie

 


Na czym polega metoda Jacka Danielsa?


Żeby biegać szybciej, trzeba znać odpowiedzi przynajmniej na trzy pytania: jak często biegać, jak długo i z jaką intensywnością.

Amerykański trener sprowadza całe zagadnienie do jednego pytania: jaki czas uzyskałeś w ostatnich zawodach. Z odpowiedzi na to pytanie wyprowadza cały trening, w dodatku szczegółowo wyjaśnia z jakich podstaw naukowych on wynika.

 

"Bieganie metodą Danielsa. Nowe wydanie" - nowe wydanie, czyli jakie?

Pierwsze Polskie wydanie tej publikacji ukazało się w 2010 roku. Było to tłumaczenie drugiego wydania amerykańskiego z roku 2005. Obecne wydanie (trzecie amerykańskie) to książka napisana przez Jacka Danielsa od nowa. W Stanach Zjednoczonych ukazała się w styczniu 2014 roku. Poza Polską tłumaczenie nowego wydania ukazało się na razie zaledwie w kilku krajach.

 

 

 Patroni medialni:

logo nowe strzalki            MT magazyn trenera               LOGO MP geste zastosowanie

 

 

                                           akademia triathlonu                  napieraj logo1400