Inne Spacery wspierają festiwal podróżniczy

afroWydawnictwo Inne Spacery zaangażowało się we wsparcie festiwalu podróżniczego Garamthanda, który odbędzie się 19 czerwca b.r. w Warszawie na terenie Parku Kultury w Powsinie.

 

 

Termin: 19 Czerwca 2010
Miejsce: Warszawa, Park Kultury w Powsinie (w okolicach amfiteatru)

Podróżnicy podróżnikom – święto na świeżym powietrzu

Misją festiwalu jest stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń. Podróżnicy będą dzielić się wiedzą, i umiejętnościami między sobą, ale przede wszystkim z ludźmi, którzy chcieliby dopiero wyruszyć na odległe szlaki.

Wszystkie imprezy i atrakcje podczas festiwalu są bezpłatne.

 

10:00 – otwarcie festiwalu

10:00-18:00 – pokazy slajdów, atrakcje przy stoiskach, zabawy dla dzieci

11:00-13:00 – warsztaty fotograficzne

13:00-15:00 – drum circle

16:00-18:00 – pokazy filmów

18:00 – koncert

Od 20:00 – ognisko

Organizatorami festiwalu są podróżnicy – m.in. laureaci najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce – KOLOSÓW.
Joanna Mostowska – podczas swojej 9-miesięcznej wędrówki po Azji przemierzyła samotnie na rowerze ponad 3 tys. km przez Tybet. Od roku organizuje spotkania podróżnicze "W środy na Jagody" http://www.najagody.blox.pl/.
Grzegorz Gontarz – wraz z dwoma towarzyszami jako drugi zespół (po Marku Kamińskim i Wojciechu Moskalu) dokonali trawersu Grenlandii po lądolodzie
oraz kilkunastu innych podróżników (Agata Królak, Karolina Pukszta, Karolina Kosieradzka, Karolina Bielecka, Jakub Czajkowski i inni)

WIĘCEJ: www.garamthanda.blogspot.com
KONTAKT: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Program szczegółowy:


POKAZY SLAJDÓW (10:00-18:00)

Podczas wszystkich pokazów odbywać się będą konkursy z nagrodami!

Ola Bednarska - 250 dni muzungu na Czarnym Lądzie (10:00-11:00)
8 miesięcy w drodze, dziesiątki tysięcy kilometrów w przeładowanych do granic autobusach, minibusach, ciężarówkach i rozpadających się na części buszowych taksówkach po najgorszych drogach świata, ale przede wszystkim setki spotkanych ludzi, oszołamiające piękno przyrody, dzikie zwierzęta i historia ludzkości ujrzana w czarnych, plemiennych oczach, uśmiechy szerokie jak sawanna, różnorodność kultur  tak wielka jak bezkresna Sahara. Wschód i zachód Czarnego Lądu zamknięte w jednym doświadczeniu, od Kairu przez Nairobi do Lilongwe w Malawi, od Akry przez Bamako do białej Casablanki.

Maciej Swinarski – Motosyberia.com (11:00-12:00)
MotoSyberia.com to projekt polegający na oraniu syberyjskiej ziemi, sianiu zła i brataniu się z mieszkańcami byłego ZSSR.
MotoSyberia 1.0 [2007] - 3 miesięczna podróż 3 samców na 3 motocyklach z PL przez Kaukaz, Azję Środkową, Mongolię, Rosję i dotarcie do Magadanu słynną Drogą Kości.
MotoSyberia 2.0 [2009] - pierwsza próba dotarcia lądem (na motocyklach, kamazach i różnego rodzaju sprzęcie pływającym) z Magadanu na Czukotkę - to wszystko w psychopatycznym niedźwiedzio-siarczystym anturażu.

Agnieszka Kiela-Pałys i Maciek Pałys - Korona Ziemi (12:00-13:00)
Agnieszka Kiela-Pałys i Maciek Pałys zwiedzili razem już spory kawałek świata, postawili stopę na wszystkich kontynentach.
Obecnie praktycznie wszystkie plany wyjazdowe podporządkowane są Projektowi Korona Ziemi. Rozstrzelone po całym świecie szczyty stanowią wyzwanie na kilka lat. Rozmach przedsięwzięcia wymaga ogromnego zorientowania na cel, konsekwencji w dążeniu do niego, dobrego planowania i logistyki. Mimo trudności wysiłek ten warty jest podejmowania. Zdobycie po tak ciężkiej pracy kolejnego wierzchołka staje się źródłem ogromnej radości i satysfakcji.

 Piotr Kłosowicz – Odyseja andyjska (13:00-14:00)
"Odyseja Andyjska 2009" to samotna wyprawa, której celem było zdobycie bez pomocy z zewnątrz najwyższych spośród andyjskich szcześciotysięczników oraz dokonanie rowerowego trawersu pustynnych bezdroży w rejonie Puna de Atacama. W ciągu trzech miesięcy spędzonych w Chile i Argentynie Piotr Kłosowicz stanął na szczytach Aconcagui, Mercedario, Bonete Chico, Pissis Main, Pissis East, wszedł nową drogą na Ojos del Salado oraz pokonał rowerem i na piechotę ponad 3000 km."

Tomasz Nasiółkowski - 523 dni wokół Azji (14:00-15:00)

Szalona wyprawa dwojga Dolnoślązaków w dzikie zakątki Azji. Emilia i Tomasz po skończeniu studiów geograficznych spakowali plecaki i przemierzyli 100 tys. km przez 40 krajów, w przeciągu 1,5 rocznej podróży. Dzięki poruszaniu się autostopem oraz korzystaniu z klubów Couch Surfing oraz Hospitality Club, poznali życie i kulturę lokalnych ludzi. Będzie to przede wszystkim opowieść o ludziach spotkanych w Drodze, bo to dzięki ich pomocy podróżnicy mogli przemierzyć świat i bezpiecznie wrócić do domu.

Piotr Strzeżysz – Sudan/Afryka Nowaka (15:00-16:00)
Podczas pokazu Piotr pokaże zdjęcia i krótki materiał filmowy z dwutygodniowej wycieczki rowerowej po Sudanie, próbując, z perspektywy rowerowego siodełka, przybliżyć ten rzadko odwiedzany przez turystów największy kraj kontynentu afrykańskiego. Podróż była fragmentem przedsięwzięcia „Afryka Nowaka” (więcej informacji: www.afrykanowaka.pl).
Piotr opowie nam o przygodach na trasie Wadi Halfa-Chartum, opisze sudańskie przysmaki, takie jak surowa wątróbka z wielbłąda, opowie o ludziach, o tym, dlaczego lepiej nie fotografować kobiet i jak wygląda sudański akademik.

Anna i Jakub Urbańscy – Papua z góry na dół (16:00-17:00)
Papua z góry na dół – to podróż przez najdziksze zakątki Papui – od koralowych wysepek i tajemniczych cmentarzysk w Archipelagu van Schoutena, po jedną z najtrudniej dostępnych dżungli świata w rejonie dorzecza Einlanden – krainę owianych złowrogą sławą kanibali z plemion Korowai i Kombai. Zobaczymy kilkusetletnie mumie z Doliny Baliem, budowane na drzewach domy Korowajów, przyjrzymy się przygotowaniom do rytualnej uczty, odwiedzimy długie domy plemienia Asmat i zobaczymy całkiem świeże trofea łowców głów.

Michał Apollo – Zdobywając Ameryki - Denali i Aconcagua (17:00-18:00)
Relacja z wejścia Michała Apollo i Marka Żołądka na górska koronę Ameryk. Denali: - 40 st. C, huraganowy wiatr, brak czucia w palcach u rąk. Stoimy na Denali.
Dziesiątego dnia akcji górskiej jesteśmy na najwyższym punkcie. Ameryki Północnej.
Nie jest to jednak dla nas jeszcze sukces. Nie jesteśmy tu dla West Buttress…Aconcagua: brniemy suchą, kamienistą doliną Horcones. Mijający nas muł dźwiga 40 kg, my na barkach wory ponad 50 kg. Dochodząc do Plaza de Mulas – Arrieros określają nas mianem „chłopaki z worami”. Przed nami jeszcze ponad 2500 m deniwelacji…

FILMY

film „Free Tibet Expedition” (16:00-17:00) – film Marka Klonowskiego, wielokrotnie nagradzanego podróżnika, autora książki „Moje buty”, film przedstawia relację z wyprawy z pierwszego polskiego wejścia na Mt Logan na Alasce.

film „Przez śniegi Zielonego Lądu - GRENLANDIA 2008 (17:00-18:00) – film o wyprawie Grzegorza Gontarza, Szymona Gontarza i Piotra Zaśko o trawersie Grenlandii. Było to drugie (po Marku Kamińskim i Wojciechu Moskalu) oraz pierwsze w sezonie letnio-jesiennym polskie przejście wyspy.

Atrakcje dla dzieci (10:00-18:00) m.in.: zabawy linowe, konkursy, gry ruchowe, malowanie twarzy (prowadzi firma „Magiczne Urodziny”)

Atrakcje przy stoiskach (10:00-18:00)  m.in.:

WARSZTATY

Warsztaty fotografowania w podróży (11:00-13:00)
Piotr Trybalski, podróżnik i fotograf, od kilku lat prowadzi szkolenia fotograficzne.

Program:

Jak się przygotować do wyjazdu fotograficznego.
Blok warsztatowy poruszający tematykę związana z przygotowaniem technicznym i merytorycznym do wyjazdu fotograficznego

Fotografujemy w podróży.
Blok warsztatowy z praktycznymi radami dotyczącymi radzenia sobie z fotografowaniem w różnych warunkach, fotografowanie w różnych krajach i kulturach.

Krąg Bębnów (drum circle) (13:00-15:00)
granie w kręgu na bębnach, grzechotkach i innych instrumentach. W drum circle będą mogły wziąć udzial zarówno osoby, które potrafią grać, jak i ci, którzy nigdy nie próbowali gry na bębnach. Prowadzi Kazimierz Klicki: KLICK&DRUM - nauczyciel gry na bębnach, od lat prowadzi zajęcia rytmiczne i zajęcia z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych dla różnych grup i instytucji. (więcej: www.klick.com.pl)

Warsztaty dziennikarstwa podróżniczego
Prowadzi Stowarzyszenie Integracyjne Hindusko-Polskie
Warsztaty wprowadzają w świat ‘dziennikarstwa podróźniczego’, pokrótce przedstawiając
1. Esencję dziennikarstwa podróżniczego
2. Elementy warsztatu
3. Sposoby na przeżycie dziennikarza w dżungli, kaszmiryjsko-pakistańskim pograniczu i rumuńskich Karpatach
4. Tworzymy jednodniową GAZETĘ PODRÓŻNIKA!

KONCERT zespołu „Wielbłądy” (od 18:00)
Wielbłądy to trio w składzie: Gwidon Cybulski (śpiew, ngoni, gitara, harmonijka ustna), Sebastian Wielądek (mandolina, duduk, ney) i Kuba Pogorzelski (gita, karignan, shekere, instrumenty perkusyjne). Ich muzyka inspirowana jest głównie afrykańskim bluesem, elementami kultury arabskiej i indyjskiej.

OGNISKO (od 20:00)

Za pomoc w organizacji festiwalu dziękujemy: Dyrekcji Parku Kultury w Powsinie

Za wsparcie graficzne dziękujemy: Marcie Mostowskiej oraz malowanieposcianie.pl